Životní pojištění

Daň pro pojišťovny by zvedla ceny pojistek

Zavedení zvláštní daně pro pojišťovny, které ministerstvo zvažuje, by mělo negativní dopad jak na pojišťovnictví, tak na jejich klienty, tvrdí pojišťovny.

Náměstek ministra financí Radek Urban v neděli 17. 3. 2013 prohlásil, že ministerstvo uvažuje o zavedení zvláštní sektorové daně pro pojišťovny, pokud se nebude státu dařit plnit rozpočtové cíle.

Zvažovaná daň by podle expertů zřejmě zdražila pojistky, na druhou stranu však podobné zdanění údajně funguje ve většině evropských zemí.

Obecně každé další daňové zatížení pro sektor vytváří nerovnováhu na trhu a bude mít negativní dopad jak na pojišťovnictví, tak na klienta samotného.

Tažení vlád proti bankám a pojišťovnám se v poslední době v Evropě stává velmi módní záležitostí. Zavedení daně pro pojišťovny však v konečném důsledku nezaplatí jen pojišťovny, ale především jejich klienti. Dopad daňové zátěže by se jednoznačně projevil na zdražení pojistného a navíc by tak stát poškodil celý obor pojišťovnictví.

Vlády obvykle berou tam, kde jsou peníze a malá šance rychle přesunout byznys do jiné země, což je právě případ pojišťovnictví. Nicméně selektivní daně mají smysl, jen pokud korigují nějaké nežádoucí jevy, jako je tomu například u zdanění hazardu.

Kontaktní údaje
Finanční poradce
Menu
Tématické stránky

Vlajky evropských států se představují ve své současné i historické podobě.

Daň pro pojišťovny by zvedla ceny pojistek
Daňové zatížení v sektoru pojišťovnictví vytváří nerovnováhu na trhu a bude mít dopad nejen na pojišťovnictví, ale i na klienta samotného.

Životní pojištění